Wspieramy menedżerów NGO, by ich organizacje zmieniały świat na lepsze

Onboarding i offboarding w organizacjach pozarządowych - webinaria FAOO

Zapraszamy na krótki, dwuczęściowy cykl webinariów poświęconych dwóm ważnym momentom dla członka lub członkini zespołu oraz dla samego zespołu – przyjmowania osoby do pracy i rozstawania się. Podczas dwóch spotkań będzie okazja dowiedzieć się, jak przeprowadzić właściwy onboarding i offboarding.

Dla kogo są to webinaria?

Webinaria są otwarte dla wszystkich chętnych, ale najbardziej skorzystają z nich osoby zarządzające zespołami, które będą mogły lepiej zadbać o wdrożenie nowej osoby do zespołu, a także o „dobre pożegnanie się”, z uważnością zarówno na potrzeby osoby odchodzącej, jak i tych, które zostają. Zapraszamy więc w szczególności szefów i szefowe zespołów, koordynatorki i koordynatorów projektów, dyrektorki i kierowników działów, oddziałów, programów oraz członków i członkinie zarządów.

Osoby uczestniczące w obu webinariach dowiedzą się:

- czym jest proces onboardingu i jak należy się do niego przygotować (również od strony potrzebnych dokumentów)

- z jakich elementów składa się proces wdrażania nowej osoby do zespołu

- jak wygląda „wzorcowy plan” onboardingu

- czym jest proces offboardingu i jak się do niego przygotować

- jak ułatwić odejście z zespołu – z perspektywy zespołu i osoby odchodzącej

- jak utrzymać dobre relacje w trakcie i po odejściu z zespołu

 

Daty i tematyka webinariów

Jak wdrożyć do zespołu nowe osoby, czyli onboarding w organizacji pozarządowej
9 lutego, 12:00
Kliknij tutaj, żeby się zarejestrować

Składy zespołów w organizacjach pozarządowych mogą często się zmieniać. Pojawiają się nowi wolontariusze, pracowniczki, współpracownicy, członkinie. Żeby osoby te poczuły się dobrze w nowym dla nich otoczeniu, mogły z sukcesem wejść w swoje nowe role i efektywnie działać potrzebne jest wsparcie ze strony organizacji. Proces zwany onboardingiem ma na celu i wskazuje różne aspekty i obszary w jakich możemy zadbać o dobre „dogranie się” nowej osoby z dotychczasowym zespołem.

Celem webinaru jest przybliżenie procesu onboardingu, jego zastosowania i użyteczności podczas wdrażania zarówno pracowników/czek, jak i wolontariuszek czy członków organizacji. Podczas naszego spotkania ustalimy i omówimy jakie działania i dokumenty trzeba przygotować wcześniej, porozmawiamy też o tym jak zapoznać nową osobę z funkcjonowaniem organizacji, jak wprowadzić ją do zespołu, a także jak poddać ewaluacji ten proces. Przygotujemy wzorcowy plan i checklisty ułatwiające zaplanowanie onboardingu.

 

Gdy nasze drogi się rozchodzą. Offboarding czyli proces rozstawania się z członkami zespołu
21 lutego, 12:00
Kliknij tutaj, żeby się zarejestrować

Składy zespołów w organizacjach pozarządowych mogą często się zmieniać. Zarówno członkinie, jak i wolontariusze czy pracowniczki z różnych względów rozstają się z organizacjami w których działali bądź pracowali. Proces rozstawania się z członkiem zespołu może nie być łatwy zarówno z uwagi na konieczność zajęcia się wieloma sprawami, w które dana osoba była zaangażowana w organizacji, jak i zachowanie z nią dobrych (i trwałych) relacji.

Celem webinaru jest przybliżenie procesu offboardingu, jego zastosowania i użyteczności podczas rozstawania się zarówno z pracowniczkami, jak wolontariuszami czy członkiniami organizacji. Podczas spotkania omówimy kolejne etapy offboardingu i zastanowimy się nad tym, jak ustalić warunki rozstania, jak komunikować zmiany z zespole, jak zadbać o przekazanie obowiązków czy jak pożegnać byłego współpracownikiem i jak utrzymać z nim/nią dobre relacje z tak, aby zyskać w jego/jej osobie sojusznika organizacji. Przygotujemy wzorcowy plan i checklisty ułatwiające zaplanowanie offboardingu.

Prowadząca

Joanna Schmidt
Psycholożka, doktor nauk ekonomicznych; adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajmuje się badaniami organizacji pozarządowych, ich funkcjonowaniem i rozwojem, a także zasobami ludzkimi w organizacjach oraz wybranymi aspektami psychologii w zarządzaniu. Jest zastępcą kierownika w Zespole Badawczym ds. Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi prowadząc szkolenia, konsultacje i badania. Trenerka w programie PROMENGO, prowadzonym przez FAOO.

Powrót do listy