Wspieramy menedżerów NGO, by ich organizacje zmieniały świat na lepsze

4000 osób korzysta już z bezpłatnego Kursodromu!

4000 osób korzysta już z bezpłatnego Kursodromu!

Typowy użytkownik największej w Polsce, bezpłatnej platformy e-learningowej z ofertą edukacyjną wspierającą działania organizacji pozarządowych? To użytkowniczka, mieszkająca w województwie mazowieckim, być może w Warszawie, ale równie dobrze – w mniejszym mieście lub na wsi. Jeśli nie z Mazowsza, to może ze Śląska, Małopolski lub Lubelszczyzny. Informacją o wieku dzieli się niechętnie, ale za to korzysta z minimum dwóch kursów, na jednym nie poprzestaje.

Trzy i pół roku temu, w pierwszej części 2014, Kursodrom.pl pojawił się w otwartej przestrzeni wirtualnej. Na początku użytkownicy i użytkowniczki mogli korzystać tylko ze skromnego „pakietu startowego” – dziesięciu pojedynczych kursów online, dotyczących planowania strategicznego, marketingu, zarządzania zespołem, ewaluacji… Teraz, po czterdziestu miesiącach, wybór jest zupełnie inny – około 170 pozycji edukacyjnych: kursy online kończące się testami i certyfikatami, interaktywne narzędzia online, nagrania webinariów, filmy edukacyjne, „pigułki wiedzy” i in.

Każda osoba, zaangażowana w działania organizacji pozarządowych – ale nie tylko – może przeglądać materiały w jedenastu kategoriach tematycznych: fundraising, zarządzanie strategiczne, zarządzanie finansami, zarządzanie zespołem, rozwój osobisty, technologie w NGO, współpraca z otoczeniem, monitoring i ewaluacja, marketing, komunikacji zewnętrzna i promocja, prawo i sprawy formalne…

Najpopularniejsze – fundraising, zarządzanie, umiejętności interpersonalne

Co ósma osoba, która zapisała się na Kursodrom.pl, skorzystała z kursu „Fundraising – pozyskiwanie środków na działanie organizacji pozarządowych”. Jeśli spojrzeć na liczbę osób zapisanych na trzy pozostałe kursy dotyczące tej tematyki („Fundraising oparty na relacjach”, „Fundraising online” oraz „Fundraising od darczyńców indywidualnych”) oraz doda osoby korzystające z innych materiałów o pozyskiwaniu środków, to widać wyraźnie, co najbardziej interesuje działaczy i działaczki organizacji pozarządowych. - To wcale nie jest zaskakujące – komentuje Lidia Kuczmierowska, prezeska Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich, prowadzącej Kursodrom.pl. – Organizacje mają coraz większą świadomość, że bez profesjonalnego pozyskiwania środków na działania nie można planować stabilnego rozwoju. A nastawianie się na „życie z grantów” jest ryzykowne i nieskuteczne w przypadku wielu organizacji.

Jeśli nie fundraising, to ludzie. W czołówce najpopularniejszych materiałów edukacyjnych (kursów, narzędzi, filmów) są te dotyczące zarządzania ludźmi, komunikacji, rozwijania umiejętności interpersonalnych. To tematy ważne dla niemal wszystkich, widać to w statystykach.

Coraz więcej osób korzysta też z krótszych form – niekoniecznie wybierają dłuższe kursy, które kompleksowo omawiają wybrane zagadnienia, ale używają interaktywnych narzędzi, odsłuchują „pigułki wiedzy” w postaci plików mp3, oglądają kilkunastominutowe filmy. Na różne tematy.

Jakość i kontrola

Kursy oferowane na platformie Kursodrom.pl należą do szerokiego nurtu edukacji nieformalnej. Autorami i autorkami scenariuszy, na podstawie których powstają materiały, są osoby z dużym doświadczeniem i wiedzą z danego obszaru, praktycy, które łączą teorię z działaniem i dzielą się tym z użytkownikami platformy. Ich praca trafia później w ręce metodyków, którzy pracują nad takim zaprezentowaniem treści, aby była ona ucząca i użyteczna dla korzystających.

- Niezależnie od tego, czy mówimy o kursie online, filmie edukacyjnym czy interaktywnym narzędziu, każdy z tych materiałów trafia do specjalistów od edukacji osób dorosłych, którzy pracują nad nim tak, aby w największym stopniu spełniał swoją rolę – deklaruje Lidia Kuczmierowska. – Dzięki temu mamy gwarancję, że produkty znajdujące się na platformie są nie tylko dobre pod względem merytorycznym, ale i metodycznym.

I przynosi to dobre rezultaty – świadczy o tym nie tylko wzrastająca liczba użytkowników i użytkowniczek, ale i opinie i oceny, jakimi się dzielą – zdecydowana większość ocenianych kursów zdobywa powyżej 4,5 pkt w pięciostopniowej skali, a średnia dla wszystkich materiałów to 4,4!

Wiedza potwierdzana

Spora część materiałów zamieszczonych na platformie to kursy, które kończą się testami sprawdzającymi wiedzę. Ci, którzy opanują materiał na odpowiednim poziomie – uzyskując minimum 60% punktów – mają możliwość wygenerowania i samodzielnego wydrukowania certyfikatu. Do tej pory wygenerowanych zostało około 1500 certyfikatów, które mogą być wykorzystywane „wewnętrznie”, jako świadectwo ukończenia kursu z sukcesem, ale i „zewnętrznie” – do dokumentowania rozwoju, ubiegania się o pracę czy objęcie innego stanowiska lub innych obowiązków.

Najczęściej można spotkać posiadaczy certyfikatów z fundraisingu, marketingu i szeroko rozumianej pracy z ludźmi. Rzadziej z bardziej wyspecjalizowanych zagadnień, takich jak np. Użycie fotograficznych i graficznych materiałów w promocji”, „Dokumenty wewnętrzne organizacji pozarządowej” czy „Pożyczki w NGO”.

Zdobycie certyfikatu nie jest „formalnością” – spośród osób podchodzących do testów pomyślnie zdaje niespełna połowa. To wyraźny znak, że pytania nie są za łatwe, a certyfikat nie jest po prostu „papierkiem”.

Co dalej?

Platforma Kursodrom.pl ciągle się rozwija. Każdego miesiąca pojawiają się na niej nowe materiały i dochodzą kolejni użytkownicy i użytkownicy. W najbliższych miesiącach pojawią się nowe kursy online (m.in. dotyczące narzędzi partycypacyjnych na poziomie lokalnym, oceny pracowniczej, rekrutacji), filmy edukacyjne dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w zarządzaniu, nagrania webinariów dotyczące różnych aspektów fundraisingu (np. współpracy z biznesem), a także nowość – tutoriale filmowe wspierające zarządzanie projektem i pozyskiwanie środków.

Kursodrom.pl – bezpłatna platforma e-learningowa prowadzona przez Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich (www.faoo.pl), która powstała dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


 

 

Powrót do listy